Ehető virágok

Folyamatosan bővülő oldal az ehető virágokról általában és a felhasználásukról.

Ne felejtsük, hogy nem minden virág ehető! Csak olyan virágokat fogyasszunk el, amelyek eredetét ismerjük és biztosak vagyunk benne, hogy nem lettek kemikáliákkal kezelve. Forgalmas utak mentén szedett virágok nem alkalmasak a fogyasztásra.
Szedjünk kinyílt virágokat, a bimbós vagy elnyílt virágok nem megfelelőek. Lehetőleg hűvösebb napszakban szedjük a virágokat és felhasználásukig vízben vagy hidegen, hűtőben tároljuk. Persze minél frisebben vannak felhasználva, annál jobb lesz az eredmény!
Végül, de nem utolsósorban kizárólag kis mennyiségben használjuk őket, különben emésztési problémák jelentkezhetnek.
Allergiásoknak nem ajánlott.

Az ehető virágok felhasználása igazán sokoldalú!
Készíthetünk belőlük zseléket, dzsemeket, lekvárokat, szörpöt, illatosíthatunk vele ecetet (például almaecetet), cukrot, mézet, meg is száríthatjuk, majd porított formában aromaként használhatjuk pl. süteményekbe, habokba, krémekbe és az élénk színű virágok természetes ételszínezőként is funkcionálhatnak. Fagylaltokba is keverhetjük, vagy kandírozva díszíthetünk velük. Jégkockába is zárhatjuk, így később hideg italokat, limonádét, jeges teát extra ízzel, illatosan fogyaszthatjuk. Virágital is készülhet a szirmokból.
Tényleg csak a fantáziánk szabja a határokat!

Az ehető virágok listája a teljesség igénye nélkül, rövid leírással:

Akác (pseudoacacia) vagyis "hamisakác"
Wikipédián

Csak a virága ehető, kérge, magja mérgező!



Almafa (Malus)

Az almafa (Malus) virágai gyümölcsös édességek remek kiegészítői. Esetenként cianid előanyagokat tartalmazhat, ezért csak kis mennyiségben fogyaszthatók.


Angyalgyökér (Angelica archangelica)

A nyár közepén, végén virágzó, kétnyári orvosi angyalgyökér (Angelica archangelica) virágainak színe a levendulakéktől a rózsa-vörösig változik. A növény minden része, így virága is fogyasztható. Íze a zelleréhez, az édesgyökérhez hasonlatos.


Árvácska (Viola x wittrockiana)


(bővebben itt)
Kétéves növény, íze enyhén mentás.


Begónia (Begoniaceae)

Kissé csípős, citromos ízű.


Bodza (Sambucus)





Borágó (Borago officinalis L.)


Csillag alakú virágait akkor hullajtja el, mikorra ehetővé válik.



Büdöske (Tagetes)


A büdöske (Tagetes) virága nem csupán kertünket díszíti. A büdöskék virágszirmait gyógyteák, saláták, köretek ízesítésére használhatjuk. A sáfrányt helyettesíti. Létezik citrom zamatú változat is. Összevágott szirmait ajánlják rizshez, liszthez keverve, levesekbe. A T. paprika fűszeres ízű szirmaival fűszervaj, főtt tészta ízesíthető.


Hagyma (Allium)


A hagyma nemzetségbe tartozó növények virágai mind ehetőek. A metélőhagyma (Allium schoenoprasum) virágainak íze a legkevésbé markáns. A rózsaszín vagy fehér virágú fokhagyma (Allium sativum) virágának zamata enyhébb a hagymáénál.



Illatos Ibolya (viola odorata)


                               

Az ibolya (viola odorata) virágát édességek díszítésére, cukrok, teák, ecetek illatosítására is felhasználják. Sok női parfüm virágillatának eleme az ibolyaillat. Levelét saláták készítésénél használhatjuk. Sőt a leveleket főve is fogyaszthatjuk levesek, szaftos ételek ízesítőjeként.


Kankalin (Primula)

(bővebben róla itt)

Édes ízű.
A nálunk vadon élő tavaszi kankalin Primula veris gyógynövény. Gyökértörzsét, levelét és virágját is gyűjtik. A leveleket és a virágokat kinyílásukkor száraz időben gyűjtik, és szellős helyen vékony rétegbe kiterítve, gyorsan megszárítják, hogy színét megőrizze. A gyökereket kiásás után megtisztítják és egészben, szellős helyen megszárítják. Hatóanyaga: a virágban a szaponinok, Élettani hatása: köptető, nyugtató, izomtónust és izomgörcsöt mérséklő. Légcsőhurut és hörghurut kezelésében a gyökeres gyökértörzs főzetét alkalmazzák. A népi gyógyászat a virágját idegnyugtató teakeverékekben alkalmazza. Ehető virágai ételek díszítésére is alkalmasak.



Kínai ehető krizantém (Chrysanthemum morifolium Ramat, Ch. roxburghii Desf., Ch. spatiosum Balley - Asteraceae)


Zsenge állapotában kissé kesernyés, csípős, gyöngén mustárízű leveléből, virágából vitaminos salátát, körítést készítenek. Húsok fűszerezésére is felhasználható.


Körömvirág (Calendula officinalis)


Erős "zöld" ízű, csak a szirmok ehetők, a pollen allergiát okozhat.
Virágszirmait rizs, hal, húsleves, krémsajt, joghurt, vaj, omlettek, tejes ételek, édes sütemények fűszerezésére, színezésére is használhatjuk.


Közönséges orgona (Syringa vulgaris)


Wikipédián


Krizantém (Chrysanthemum)
(bővebben róla itt)

Pikánsan kesernyés ízű.


Levendula (Lavandula angustifolia)

Magról vetve a 2. évtől virágzik. Az enyém idén nyáron júliustól egészen október végéig virágzott!
Levenduláról a Wikipédián. 


Metélőhagyma vagy snidling (Allium schoenoprasum)


Virága például körözöttek vagy saláták tetejét is díszítheti.
Bővebben a Wikipédián.

Pitypang vagy gyermekláncfű (Taraxacum officinale)

















Pitypangról a Wikipédián

Rózsák (Rosa)


A rózsák mérete, illata, íze igen nagy változatosságot mutat. A régi nemesítések virágai ízesebbek (Rosa rugosa). A virágok íze parfümös, a zöld almáéra és szamócáéra emlékeztet. A virágok szirmait úgy szedjük, hogy az alsó fehéres részt eltávolítjuk. Édességeket, desszerteket, salátákat ízesíthetünk velük.


Sarkantyúvirág (Tropaeolum majus)


A sarkantyúvirág (Tropaeolum majus) a kertek álom virága. Gondozást alig igényel, magról szaporodik, és minden évben előbukkan. Hamar elszaporodik. A hagyományosan sárga-, narancsszínű, krepp papírhoz hasonló virágok mellet egyre több színvariáció fordul elő. A virágok íze az édes borséra emlékeztet. Sajtokkal, salátákkal fogyasztják.

Szegfű (Dianthus)
(bővebben róla itt)



Szegfűszeghez hasonló ízű.


Shungiku, kikuna (Chrysanthemum coronarium)

Japánban az ehető krizantém levelet Kanto (Tokyo) vidékén shungikunak, tavaszi krizantémnek mondják, Kansai (Osaka) vidékén kikunának, krizantémzöldnek. Salátában nyersen is fogyasztják, de rendszerint egy percig forró vízbe mártják, gyakori hozzávaló az asztali tűzkatlanoknál. Hosszasabb főzésnél megkeseredik.


Sásliliom (Hemerocallis)
(bővebben róla itt)

Friss salátalevélhez hasonló ízű, enyhe gesztenyés beütéssel.
Valamennyi faj virága, illetve bimbója ehető is. Kínában évszázadok óta fogyasztják; kínai neve magyarul sárga virágzöldséget jelent. Enyhén édes, lágy zöldségízét a salátához, cukkinihez, spárgához és a dinnyéhez is hasonlítják. A leggyakrabban gyömbéres-zöldséges csirkecsíkokhoz adják. A virág tölthető, akár a töké. Édes szirmait salátákba, desszertekhez ajánlják, illetve 5–8 cm hosszú hajtásait tavasszal, spárga helyett fogyasztják. Bimbóját kevés olajban párolva, sóval, borssal fűszerezve, sültek mellé különleges köretnek tálalhatjuk.


Tök (Cucurbita)
(bővebben róla itt)

Édes ízű.
Tölthetjük, palacsintatésztába mártogatva kisüthetjük.


Tulipán (Tulipa)

Uborkáéhoz hasonlító ízű, ropogós; csak a szirmok ehetők, a pollen allergiát okozhat.


Néhány felhasznált forrásom:
Terebess
Kertpont


12 megjegyzés:

Titi írta...

Tökről jut eszembe, amikor Rómában dolgoztam önkéntesként két hetet, egy külvárosi pizzériában ettem tökvirágos pizzát :) Fincsi volt!

Selectfood írta...

Én még nem ettem, de köszi az ötletet, ki fogom próbálni!

Névtelen írta...

a pitypang is ehető amúgy. de csak a virága!

Gabriella írta...

Én éppen a napokban olvastam hogy a pitypang, vagy más néven gyermekláncfű (vagy gyermekként ugye kutyatejnek is hívtuk) részei szinte mind fogyaszthatóak! Ez akkor nem volna igaz? Szirmából lekvár, méz, szörp készíthető, levelei saláta, szára megmosva (10 szál) nagyon jó epefertőtlenítő (keserű mint az epe tartja a mondás) és neten rákerestem a tea szóra ott pedig egy márkának a zacskóján láttam "gyermekláncfű gyökér" amit elvileg teának is illetve (gondolom régen) kávé pótlására is használható.

Remélem nem vétettem nagyot én mézet akartam a virágából készíteni, kicsit folyékonyabb lett, illetve sajnos túlcukroztam, nem adom fel, holnap újra próbálom. ;)

Selectfood írta...

Ja igen, a pitypang! Köszönöm, hogy szóltatok, holnap le is fotózom és felveszem.

Kedvet kaptam én is egy kis pitypangzseléhez.
A mézkészítés nem a méhek dolga? ;)) Sok sikert!

anna retsem írta...

A pitypang (gyermekláncfű) virága "méznek" készíthető. kandírozva süti dekor. levele salátának alkalmas más salátanövényekkel kombinálva, a virágnyél is jó. a virágnyél - az a napi tiz - cukorszint csökkentő, csakúgy mint a gyökeréből készült tea. van más gyógyhatása is, de arról érdemben nem tudok írni. A kutyatej nem azonos a gyermekláncfűvel! az is fehér tejnedvet tartalmazó növény. virágzata ernyős és nem fészkes, valamint erősen mérgező

Névtelen írta...

sarkantyú virág- levele ehető, főleg salátákba, mert enyhén csípős.
általában a hagyma virága (nemcsak metélő)- szép és ehető dekoráció, erősebb hagyma aromával.

Betty írta...

A kutyatej-félék (Euphorbiaceae) virága speciális cyathium virág, nincs köze az ernyős virágzathoz. ;)

Névtelen írta...

Én csináltam mézet isteni volt

Névtelen írta...

Fujj!!!! Hát én meg nem enném a virágokat és a bogarakat sem, de azért kitanulmányozom őket, hogy ha jönne egy atomtámadás... Hátha megmarad egy virág... és lesz mit enni és csak én maradok meg és senki más, de jóóóóó!!!!! :)

Névtelen írta...

Nyihaha! Hát majd ha lenne egy atomháború - reméljük nem - majd akkor esetleg talán megkóstolnám! Bár akkor meg főleg nem, mert utána nukleáris tél lenne...ÉS NEM LENNE VIRÁG! FUJJJ!

Selectfood írta...

A 2022. 02. 20. és a 2023. 02. 08-i dátummal névtelenül író hozzászólók részére: az ehető virágokat nyilván nem azért fogyasztjuk, hogy jóllakjunk velük. Dekorálásra használjuk őket, illetve némelyikből gyakran – vagy ritkábban – szörpöt készítenek. A legismertebb ilyen talán a bodzaszörp, ami helyesen bodzavirágszörp lenne, hiszen a virágból készítik, nem a termésből.

Egyébként ha a "virág" szóra rákerestek itt a blogon, akkor a virágok több általam felhasznált módjával találkozhattok.

Ehető virágot enni nem kell. Azonban célszerű ismerni ezeket, ugyanis – sajnos – ma már gyakran látni mérgező virágokból álló dekorációt pl. tortákon, aminek egyértelműen elkerülendőnek kellene lennie.